Bukósisak árak: biztos, hogy az ár a legfontosabb tényező?
Megszereztük a jogosítványt, összekuporgattuk a pénzt a motorra. Már csak a felszerelés hiányzik, de a legtöbb esetben erre jut a legekvesebb figyelem és anyagi forrás. Mégis, talán a legfontosabb lenne, hogy olyan öltözéket – így bukósisakot – válasszunk, ami valóban alkalmas a motorozásra. A bukósisak árak széles skálán mozognak, ha a használt sisakok piacát is ide vesszük, akkor akár már 500 forintból is “megoldhajtuk” ezt a kérdést.
Ebben a cikkben azt vizsgáljuk, érdemes-e az árat elsődleges szemponttá, kritériummá, döntő tényezővé előléptetni, mikor bukósisakvásárlás előtt állunk.
A megfelelő motoros felszerelés fontossága
A megfelelő motoros felszerelés használata gyakran szorul háttérbe. Sajnos legtöbbször maga a motor viszi el a motorozásra szánt keret java részét. Ami egyfelől nyilván pozitívum: a motor műszaki állapota, megbízhatósága alapfeltétele a biztonságos motorozásnak, közlekedésnek.
Viszont hiába van egy hiper-szuper motorunk, megfelelő műszaki állapotban, kipofozva, ha mi magunk nem állunk készen arra, hogy rápattanjunk. Ahhoz ugyanis, hogy elindulhassunk, nem csak a motornak, de magunknak is megfelelő állapotba kell kerülni.
Ennek a megfelelő állapotnak pedig az egyik fontos feltétele az öltözék. Sajnos még mindig sokakat látni egy szál pólóban, rövidnadrágban (nyáron fürdőruhában!!) motorra pattanni. Hiszen “csak a szomszédba ugom át”. Persze, ilyen rövid távon biztosan nem történik baleset.
Nos, a statisztikák épp az ellenkezőjét mutatják: a legtöbb baleset elindulás után röviddel következik be. Mindegy, hogy a célpontunk csak a szomszéd kisbolt vagy posta, a baleset bármikor bekövetkezhet. Kár a szerencsére bízni, hogy velünk ilyen úgysem történhet. Akár Murphy is mondhatná (talán mondta is), ami bekövetkezhet, az be is fog következni. Ha nem most, akkor legközelebb.
Bukósisak árak: ha használt sisakokkal is szemezünk, akár egy egy tábla csoki árából is megoldhatjuk a kérdést?
Az tehát nem kérdés, hogy megfelelő motoros felszerelésre szükség van. És a felszerelés egyik, ha nem a legfontosabb eleme a bukósisak.
Rátérve a bukósisak árakra, nagyon széles a skála. Ha körbenézünk a legnépszerűbb online apróhirdetési oldalakon, akár már egy tábla csoki áráért is kaphatunk bukósisakot. Keveset használt, igaz kicsit törött, ütött-kopott, belül szakadt sisakokat kínálnak eladásra.
Az első és legfontosabb tanács: minden olyan opciót gyorsan felejtsünk el (ha számít az életünk), amin bármilyen mértékű törés látható. Nem mennénk bele hosszasan a magyarázatba: a lényeg az, hogy ha egy sisak egyszer már törött, akkor onnantól kezdve azok a zónák sérültek, amik az üzközési energia elnyeléséért felelőesek – és, amik így minket hivatottak védeni.
Ha használt sisakok között válogatunk, alaposan nézzük meg a választott modellt: lehetőleg karolások se nagyon legyenek rajta (hiszen ezek a karcok repedésekké alakulhatnak akár csak a napsütés, az UV hatására is).
Mi számít megfelelő bukósisak árnak? Mennyit szánjunk egy bukósisakra?
Ettől az áraktegóriától sok extrára ne számítsunk. Többnyire a legolcsóbb, polikarbonát anyagból készülnek, nem jár hozzájuk napellenző, se párásodást gátló betét. Valamit veszünk a fejünkre, de komolyabb bukás esetén túlzott védelmet ne várjunk ezektől a sisakoktól.
Nem beszélve arról, hogy ezek a legnehezebb sisakok, ami azért – főleg hosszabb táv esetén – nem elhagyangolható tulajdonság.
A belépő kategóriásnak mondott sisakok valahol 50-60 ezer forint környékén kezdődnek. Azt tudjuk javasolni, hogy ez legyen a minimum, amit sisakra szánunk, ennyit meg kell, hogy érjen fejünk védelme. Ebben az árkategóriában többnyire már kényelmesebb belsőt, puhább párnázást és lepattintható napszemüveget is kapunk.
Eggyel feljebb lépve (70e ft-tól) jönnek a biztonságot szolgáló extrák. Az egyik ilyen lehet a kivehető, pontosabban kitéphető bélés, ami baleset esetén nagyban megkönnyíti a kiérkező mentősök, orvosok munkáját. Adott esetben életmentő lehet, milyen módon és milyen gyorsan tudják megszabadítani a fejet a bukósisaktól – ezekben a sisakokban erre is gondoltak.
Prémium kategória – a megfelelő védelem (nagymotorra mindenképp)
70-80 ezer forint fölött már több extrát is kapunk – a jobb technológiával előállított, biztonságosabb héjszerkezet mellett. Egyik ilyen extra a pumpálható bélés – amely komfortosabbá teszi utazásunkat, főleg hosszabb távon.
A következő lépcsőfok a 100 ezer forintos árkategória. A bukósisak ára az üvegszálas technológia használatából adódik, ami eséseknél sokkal inkább elnyelni az ütközésből adódó energiát. Ez azért fontos, mert az ütést az üvegszálas anyag fogja elnyelni és nem pedig a fej – így óv minket az agyrázkódástól, koponyatöréstől.
A 100 ezer forint az alsó határa ezeknek a bukósisakoknak, a technológiát meg kell fizetni – cserébe magasabb szintű védelmet nyújt számodra, mint a korábban említett polikarbonát sisakok (amelyek jóval merevebbek így kisebb az energiaelnyelő képességük – kisebb védelmet nyújtanak.)
Ebben a kategóriában már megtalálható a gyorsan oldható csat, amely pályaversenyzéshez elengedhetetlen. Továbbá páramentesítő is jár a sisakhoz.
Ahogy haladunk a csúcskategória felé, úgy könnyülnek a sisakok: míg a 30-35 ezer forintos kategória valahol 1600g környékére tehető, ezek a sisakok már 1400g körüli súlyúak, ami érezhető különbség. Ez főként az anyaghasználatból fakad: 130 ezer forint környékétől már karbon, szénszálas bukósisakokat találhatunk.
A karbon sisakokról korábban írtunk már ebben a cikkben.
Összefoglalva: az új bukósisakok ára 30 ezer forinttól indul és határ a csillagos ég. Függően a felhasználástól (robogó, hosszú távú motorozás, pályamotorozás) nagyon sok féle modell közül választhatunk.
Az elsődleges mindig a biztonság legyen, ne az ár!!!
Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi médiában is!
Kapcsolódó írásaink
Hogyan válasszuk ki a megfelelő bukósisak méretet?
Ha bukósisakvásárlás előtt állsz, akkor feltétlen olvasd el a cikkünket a bukósisak méretekről, mielőtt meghozod a döntésed! Sok hasznos infót vár a cikkben, katt!
Robogós sisak dilemma: kell nekem a zárt sisak?
Robogózol? Akkor biztosan előkerült már a sisak-kérdés. Robogós sisak-dilemma, hogy elég-e a nyitott sisak, vagy zártat kellene viselni. Lássuk az érveket!
Fekete bukósisak: az érem két oldala, biztonság versus divat
Megfelelő választás közutakra egy fekete bukósisak? A fekete bukósisak sötét oldala, avagy biztonságos-e fekete bukósisakban motorozni?