Milyen bukósisak fajták léteznek?
Akár csak a csokoládéból, bukósisakból is rengeteg féle létezik. Ha sisakvásárlás előtt állsz, akkor talán a legelső kérdés, amiről döntést kell hoznod, hogy milyen bukósisak fajtát válassz. Nyitottat, zártat, felnyithatót, robogóst, krossz netán enduro sisakot? Számos opció létezik, és nem mindig olyan egyértelmű a választás.
Milyen bukósisak fajták léteznek?
Kezdjük azzal, hogy felsorolásszerűen áttekintjük, a teljesség igénye nélkül milyen bukósisak fajták léteznek. Aztán megnézzük, hogy melyik mire való, kinek lehet alkalmas, milyen előnyeik-hátrányaik vannak az egyes típusoknak.
A legismertebb bukósisak fajták tehát:
- Zárt bukósisak,
- Nyitott bukósisak,
- Felnyitható bukósisak,
- Krossz bukósisak,
- Enduro bukósisak.
Csoportosíthatunk a felhasználás célját/helyszínét illetően is, ekkor két típust különbözhethetünk meg:
- Verseny bukósisak (autós vagy motoros),
- Utcai motoros bukósisak
Melyiket válasszam, hogyan döntsek?
Amikor új bukósisak vásárlása előtt állunk, a legelső feladat, hogy meghatározzuk azt, mire használnánk a bukósisakot. Persze, mire is lehet használni egy sisakot, de ez a kérdés mégsem olyan egyértelmű.
Vásárolhatunk ugyanis sisakot utcai motorozáshoz, de pályaversenyzéshez (autó- vagy motorversenyeken való részvételhez) is. Ez alapjában véve leszűkíti a lehetőségeinket, versenyzéshez ugyanis többnyire zárt sisak szükségeltetik (kivétel a krossz sisak).
A versenyzési célra szánt bukósisakokról hosszasan lehetne írni – itt most csak annyit említenénk meg, hogy mindenekelőtt tájékozódjunk az adott bajnokság, versenysorozat szabálykönyvéből. Szigorú szabályok vonatkoznak ugyanis a védőfelszerelésekre (például, hogy milyen biztonsági normáknak, szabályrendszereknek, gyártási technológiának kell megfelelni.)
Ha utcai motorozáshoz keresünk sisakot, akkor bővebb skála áll a rendelkezésünkre.
Milyen bukósisak fajtát válasszunk utcai motorozáshoz?
Az utcai motorozás kategória sok mindent lefed. Kereshetünk sisakot például városon belüli robogózáshoz, a munkahelyre való eléréshez, de hosszabb távú utakhoz, netán motoros túrákhoz is.
Ha általánosságban szeretnénk tanácsod adni, akkor egyértelműen az a javaslat, hogy zárt bukósisakot válasszunk! Bármennyire is kényelmesebb sokak számára egy nyitott sisak, sajnos kevésbé biztonságos.
Egy külföldi szakportál készített egy érdekes ábrát. A közúti motoros baleseti statisztikák alapos tanulmányozása után egy bukósisakon szemléltetve tették közzé, a fejen mely részt éri a legtöbb ütés, baleset. A kép a százalékos adatokkal a következőképpen fest:
A nyitott bukósisakok pontosan az áll védelméről nem tudnak gondoskodni. Hamar összeáll a kép tehát, hogy ezek a sisakok nem nyújtanak megfelelő biztonságot.
Zárójeles megjegyzés: sokan arra hivatkoznak, hogy “de én csak a szomszédba ugrottam át robogóval, arra elég egy nyitott sisak is”. Nos, sajnos ez sem megfelelő gondolkodásmód. Kiderül ugyanis – ismét a statisztikákat segítségül hívva – hogy (idézzük) “A legtöbb motoros baleset rövid utazás során következik be. Ilyen lehet a vásárlás, ügyintézés, barátokkal való találkozás, vagy közös program. A baj általában az elindulás után rövid időn belül megtörténik.”